Mateusz Doniec urodził się w 1996 roku w Krakowie. Naukę gry na altówce rozpoczął w klasie prof. Rafała Daszkiewicza. Z wyróżnieniem ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie altówki prof. Katarzyny Budnik (u której obecnie jest asystentem).


Mateusz jest altowiolistą orkiestry symfonicznej Sinfonia Varsovia. Bierze udział także w koncertach z repertuarem solowym oraz muzyki kameralnej. Grał z takimi muzykami jak m.in. Janusz Wawrowski, Marcin Zdunik, Katarzyna Budnik, Anna Maria Staśkiewicz, Maria Machowska, Astrig Siranossian, czy Anne Queffélec.


Mateusz bierze udział w konkursach międzynarodowych oraz ogólnopolskich. Wśród licznych nagród do największych osiągnięć należą m.in.:
● 57 Międzynarodowy konkurs muzyczny „Beethoven Hradec”, 2019 – III miejsce,
● X Ogólnopolski konkurs altówkowy im. Jana Rakowskiego, Poznań 2018 – II miejsce oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego „ForEve(r)” Janusza
Stalmierskiego,
● 18 Międzynarodowy Konkurs im. Bogdana Warchal w grze na instrumentach smyczkowych, Dolny Kubin 2014 – Grand Prix oraz I miejsce w kategorii altówek.