Ewa Pobłocka

Laureatka 10. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980), uhonorowana nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków; zdobyła także laury międzynarodowych konkursów pianistycznych w Vercelli (1977) i Bordeaux (1979).

Koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, a także w obu Amerykach, w Chinach, Indonezji, Wietnamie, Republice Południowej Afryki, Singapurze, Korei, Japonii i Australii. Jako solistka występowała m.in. z London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino, Bayerischer Rundfunkorchester, Tonkünstler-Orchester Niederösterreich, New Japan Philharmonic, Polską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Artystka dokonała szeregu prawykonań i premierowych nagrań utworów polskich kompozytorów współczesnych, m.in. Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego, Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna (koncerty dwóch ostatnich twórców zostały jej zadedykowane). W docenianym przez krytyków dorobku fonograficznym Ewa Pobłocka ma ponad 50 płyt, obejmujących repertuar solowy, kameralny oraz koncertowy od baroku do współczesności, zrealizowanych na instrumentach współczesnych oraz historycznych z epoki Chopina. Zostały one nagrane m.in. dla Deutsche Grammophon, Pony Canyon, Victor JVC, Conifer Records, Polskich Nagrań „Muza”, NIFC, CD Accord i BeArTonu. Jako pierwsza spośród polskich pianistów nagrała oba tomy Das Wohltemperierte Klavier Bacha (NIFC 2018, 2023). Album z pierwszym tomem znalazł się na liście 50 najlepszych nagrań Bachowskich w historii opublikowanej przez prestiżowy magazyn „Gramophone”, a także nagrodzony przez ten magazyn jako płyta miesiąca.

Ewa Pobłocka chętnie wykonuje muzykę kameralną. Jest również cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Prowadziła kursy mistrzowskie w kilkudziesięciu krajach. Często zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Hamamatsu, Tel Awiwie, Ettlingen, Calgary i w Warszawie. W 2021 r. po raz trzeci zasiadła w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Artystka chętnie sięga również po pióro – publikowała swoje eseje m.in. w Zesztach Literackich, Kwartalniku Artystycznym Wyspa i Kwartalniku Literackim Bliza. W sierpniu 2021 r. ukazała się jej pierwsza książka – Forte-piano, opublikowana przez wydawnictwo Słowo/obraz terytoria. Prowadziła także w Programie Drugim Polskiego Radia audycje poświęcone muzyce Bacha: Zacznij od Bacha (2020-2021) oraz Przypadki Bacha (2021).

Cezary Sanecki

Pianista, profesor sztuk muzycznych, absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej
w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego oraz w klasie kameralistyki prof. Rajmunda Ambroziaka i prof. Bronisława Hajna. Laureat Nagród i Wyróżnień na Konkursach Pianistycznych i Kameralnych.

Jako solista i kameralista występował w Polsce oraz w krajach Europy i Azji. Znaczną część jego recitali i koncertów kameralnych wypełnia muzyka polska oraz muzyka XIX i XX w. Na swym koncie ma liczne prawykonania dzieł kompozytorów współczesnych, które prezentował na licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych.

Współpracował z wieloma wykonawcami, m.in.: Andrzejem Orkiszem, Piotrem Pławnerem, Tomaszem Królem, Urszulą Kryger. Szczególne miejsce w jego działalności artystycznej zajmuje muzyka na 2 fortepiany i 4 ręce, którą
z sukcesami wykonywał w duecie fortepianowym m.in. z Joanną Hajn-Romanowicz, Beatą Cywińską oraz Robertem Gawrońskim.

Posiada w swym dorobku nagrania radiowe i telewizyjne. Nagrał ponad dwadzieścia płyt z muzyką m.in. H. Wieniawskiego, J. Brahmsa, M. de Falli,
M. Ravela, B. Bartoka, M. Brucha, I. J. Paderewskiego, G. Bacewicz,
R. Schumanna, K. Szymanowskiego oraz z muzyką polskich kompozytorów współczesnych, m.in.: H. M. Góreckiego, J. Łuciuka, J. Bauera. Płyta z utworami na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego (w duecie ze skrzypaczką Aleksandrą Szwejkowską-Belica) została nominowana do nagrody Fryderyk.

Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W latach 2008-2012 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów a w latach 2012-2020 funkcję Rektora łódzkiej Akademii Muzycznej.

Krzysztof Książek

Jeden z najciekawszych pianistów swojego pokolenia. Półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018).

Triumfator i medalista najwyższych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: LVIV International Chopin Piano Competition – I miejsce, Grand Prix oraz nagroda specjalna (2010); II American Paderewski Piano Competition – II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Paderewskiego (Los Angeles, USA 2013); IX Międzynarodowy Konkurs im. I. J. Paderewskiego – nagroda specjalna dla najlepszego polskiego uczestnika, (Bydgoszcz 2013); Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – I nagroda oraz nagroda specjalna (Warszawa 2013); Concours International de Piano de l’Orchestre Philharmonique du Maroc – III nagroda (Rabat i Casablanca, Maroko 2016); IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam – I nagroda (Poznań 2017).

Występował na licznych festiwalach w kraju i zagranicą, m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Festiwalu „Chopin i Jego Europa”, Festival Chopin à Paris, New Year Music Festival w Gstaad, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Koncertował w Japonii, Chinach, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, RPA, USA, Polsce, na Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech. 17 marca 2018 roku – w rocznicę prawykonania przez Chopina jego Koncertu f-moll – wystąpił jako solista z towarzyszeniem Collegium 1704 roku pod batutą Václava Luksa podczas koncertu „Warszawski Fortepian Chopina”, będącego pierwszą prezentacją kopii instrumentu marki Buchholtz.

Wkręgu zainteresowań Krzysztofa Książka znajduje się również kameralistyka, której uczył się pod kierunkiem prof. Kai Danczowskiej, mgr Justyny Danczowskiej, dr hab. Sławomira Cierpika, prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej. W ramach Książek Piano Duo występuje ze swoją żoną Agnieszką

Zahaczewską-Książek, a do ich ostatnich sukcesów należy zwycięstwo w kategorii zespoły kameralne w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki (2021r.). Krzysztof Książek występuje też w duecie ze śpiewaczką i kompozytorką Agatą Zubel.

Do tej pory ukazały się dwie płyty artysty z nagraniami utworów Fryderyka Chopina wydawnictwa DUX, a w serii The Real Chopin Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina premierowe nagranie na kopii warszawskiego fortepianu Fryderyka Chopina – Buchholtza z ok. 1825 – utworów Chopina i Kurpińskiego. Płyta „Apparition” z pieśniami kompozytorów z XX w. nagrana z Agatą Zubel nagrodzona została FRYDERYKIEM 2020 w kategorii Album Roku Recital Solowy (wydawnictwo CD Accord). W grudniu 2020 roku ukazała się debiutancka płyta Krzysztofa Książka i Agnieszki Zahaczewskiej-Książek z nagraniami Suit na dwa fortepiany Antona Areńskiego i Sergiusza Rachmaninowa.

Krzysztof Książek rozpoczął naukę w klasie fortepianu mgr Grażyny Hesko-Kołodzińskiej (PSM I st. im. S. Wiechowicza w Krakowie). Jest absolwentem Akademii Muzycznych w Krakowie i Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Obecnie, w ramach studiów podyplomowych w klasie prof. Arie Vardiego, studiuje w Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover.

Jest stypendystą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Musica Bona, programu stypendialnego „Młoda Polska”. W latach 2005-2011 był objęty programem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W marcu 2014 roku otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana.

Krzysztof Książek jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Artysta prowadzi klasy wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W kwietniu 2021 otrzymał tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki
muzyczne, zaś w 2020 przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Janusz Wawrowski

Skrzypce

Dwukrotny laureat nagrody Fryderyk, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Janusz Wawrowski jest uważany za czołowego polskiego skrzypka na świecie. W dowód uznania dla jego światowych wysiłków na rzecz promocji polskiej kultury umożliwiono mu grę na skrzypcach Antonio Stradivari „Polonia” (1685), dzięki uprzejmości Romana Ziemiana.

Jego najnowszy album „Phoenix” z Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Grzegorza Nowaka, wydany przez Warner Classics (2021), łączy koncert skrzypcowy Czajkowskiego z koncertem skrzypcowym Ludomira Różyckiego – utwór ten nie został wykonany za życia kompozytora, uznany za zaginiony podczas wojny, a następnie odkryty i zrekonstruowany przez artystę. Wawrowski z dumą prezentuje na całym świecie ten historyczny i autentycznie nowoczesny polski utwór. Płyta została entuzjastycznie przyjęta przez prasę i zdobyła uznanie na całym świecie, w tym nominacje do nagród Opus Klassik, ICMA, PdSK i Fryderyk 2022 – tu w kategorii „Najlepszy polski album za granicą”.

W sezonie 21/22 Janusz wraca do Niemiec, gdzie wystąpi z Orkiestrą Kameralną z Pforzheim pod dyrekcją Douglasa Bostocka oraz z recitalem w Beethoven-Haus w Bonn. Zadebiutuje w Hiszpanii z Orquesta Clásica Santa Cecilia w Madrycie pod dyrekcją Grzegorza Nowaka, odbędzie tournée z Kijowską Orkiestrą Symfoniczną i zostanie ponownie zaproszony do udziału w festiwalu Eufonie w Warszawie oraz do współpracy z orkiestrami filharmonii opolskiej, śląskiej i zielonogórskiej.

Zorganizował również koncert charytatywny „Sounds for Ukraine” w Warszawie, z którego całkowity dochód został przeznaczony na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej. Ponadto nagra dla wytwórni Naxos utwór „Dedykacja na skrzypce i orkiestrę” ukraińskiego kompozytora Walentyna Silwestrowa z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Wilnie.

Do ostatnich ważnych wydarzeń artysty należy dodać udział w tournée po Stanach Zjednoczonych z Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu pod batutą Giancarlo Guerrero, debiuty w Elbphilharmonie z Hamburger Symphoniker oraz w Wigmore Hall z Linusem Rothem, a także powrót do Seoul Arts Centre w Korei Południowej.

W 2013 roku Janusz Wawrowski podpisał wielopłytowy kontrakt z wytwórnią Warner Classics, dla której do tej pory wydał sześć albumów. Artysta jest zaangażowany w wykonawstwo muzyki współczesnej – dokonał prawykonań koncertów skrzypcowych Maxa Richtera, Tomasza Opałki, Dariusza Przybylskiego i Sukhi Kanga. Zwieńczeniem tych zainteresowań jest jego album „Sequenza” (2016), który eksploruje współczesny skrzypcowy repertuar solowy. Sequenza” spotkała się z dużym uznaniem prasy i została zaprezentowana w programie BBC Radio 3.
www.wawrowski.com

Katarzyna BUDNIK – altówka

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki prof. Piotra Reicherta.

Zatrudniona na stanowisku adiunkta w klasie altówki macierzystej uczelni.

Jako solistka i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce oraz innych krajach Europy. W 2010 roku brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy, gdzie grała z najwybitniejszymi muzykami:  Gidonem Kremerem, Tatjaną Grindenko, Yurim Bashmetem oraz Fransem Helmersonem.

Występowała na wielu renomowanych festiwalach: m.in. w Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach w Zakopanem, Kammermusikfest Lockenhaus (gdzie została zaproszona przez Gidona Kremera).

W listopadzie 2013 roku ukazała się jej solowa płyta – Viola Recital, za którą otrzymała nagrodę Fryderyk 2014.

Za wybitne osiągnięcia otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również stypendystką programu Młoda Polska. W 2013 roku została nominowana do Paszportów Polityki. Od 2014 roku Katarzyna Budnik jest na stanowisku lidera grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia.

dr hab.Anna Armatys-Borrelli, prof. AMKP

Edukację muzyczną rozpoczęła w rodzinnym Tarnowie, gdzie uczęszczała najpierw do Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej w Tarnowie. Następnie ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne. Podczas wszystkich lat szkolnych była członkiem (koncertmistrzem grupy wiolonczel) Dziecięcej, a później Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej, z którą koncertowała w wielu krajach Europy i uczestniczyła w festiwalach krajowych i zagranicznych.

Ukończyła studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie wiolonczeli profesora Witolda Hermana z wynikiem celującym. Podczas studiów wielokrotnie brała udział w zajęciach Akademii Bachowskiej (Kraków, Stuttgart) pod kierownictwem Helmutha Rillinga oraz Letniej Akademii Muzycznej w Pommersfelden (Niemcy). Przez trzy lata była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki.

W 2000 roku otrzymała dyplom studiów podyplomowych w klasie kameralnej Kwartetu Melos oraz w klasie wiolonczeli profesora Petera Bucka, w 2002 roku – dyplom Solistenklasse wiolonczeli u tego samego pedagoga, a w 2004 roku – dyplom Solistenklasse kwartetu w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. W październiku 2002 roku została laureatką III nagrody w kategorii wiolonczeli na Międzynarodowym Konkursie Muzyki XX i XXI wieku w Rzymie.

Od 1993 roku Anna Armatys-Borrelli jest członkiem smyczkowego Kwartetu Dafo, z którym zdobyła wiele nagród na międzynarodowych konkursach muzycznych (m.in.: I nagrodę i nagrodę specjalną na Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi w 1995 roku, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki XX wieku im. V. Bucchiego w Rzymie w 1995 roku, I nagrodę i nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie w 1997 roku, II nagrodę i nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Cremonie w 1998 roku, II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Bubenreuth, I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w kategorii kwartetu smyczkowego w Katowicach w 1998 roku, III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. G. Zinettiego w Sanguinetto w 1999 roku, nagrodę specjalną jury Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. J. Joachima w Weimarze w 1999 roku).

Wraz z Kwartetem Dafo nagrała wiele płyt CD, liczne z nich uzyskały nagrody. Zarejestrowane przez zespół, wyprodukowane przez DUX/PWM, dwie płyty CD zatytułowane Polskie kwartety XX wieku otrzymały nagrody Fryderyka w 1999 i 2001 roku. Zespół ma także w swoim dorobku płytowym album, wydany przez Fundację Roberta Boscha/SWR, z kwartetami Szymanowskiego, II Kwartetem Góreckiego i Kwintetem smyczkowym C-dur Schuberta (w nagraniu tym członkiniom zespołu Dafo towarzyszy wiolonczelista Kwartetu Melos Peter Buck). W 2010 roku ukazał się album Penderecki String Quartets, String Trio Clarinet Quartet, zawierający wszystkie dzieła kameralne Pendereckiego, włącznie z pierwszą światową rejestracją III Kwartetu smyczkowego. Album ten wyróżniony został przez luksemburskie wydawnictwo muzyczne Pizzicato nagrodą Supersonic Pizzicato i zaliczony do unikatowych płyt zawierających muzykę kameralną. W 2011 roku Kwartet Dafo wraz z dziewczęcym chórem Puelle Orantes nagrał album CD/DVD Live Łukaszewski & Bembinow. Kolędy i pastorałki – otrzymał on status Złotej Płyty DVD, przyznany przez Związek Producentów Audio-Video, oraz nagrodę Fryderyka 2011. Kolejne lata to kolejne CD: Górecki-III Kwartet Smyczkowy op.67 „…pieśni śpiewają” (DUX-nominacja do Fryderyka 2019), „Astor Arte di Astor Piazzolla”, CD nagrane w 2021 wraz z gitarzystą Krzysztofem Meissingerem i kontrabasistą Michałem Sobusiem.

Jako solistka i kameralistka występowała na renomowanych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, ma też na swym koncie liczne nagrania radiowe i telewizyjne. W latach 1992–1996 była pierwszą wiolonczelistką Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej, gościnnie koncertuje z licznymi formacjami kameralnymi oraz z orkiestrami w różnych krajach Europy. Od 2014 roku jest pierwszą solową wiolonczelą w renomowanym zespole specjalizującym się w wykonawstwie muzyki najnowszej Parco della Musica Contemporanea Ensemble PMCE działającym przy Parco della Musica w Rzymie. PMCE współpracuje z największymi żyjącymi kompozytorami, prawykonuje utwory pisane na zamówienie zespołu oraz koncertuje na najważniejszych scenach światowych i festiwalach. Repertuar kameralny Anny Armatys-Borrelli zawiera kilkaset utworów na różne składy:od duetów po duże składy kameralne.

W latach 1996–2002 pracowała na stanowisku asystenta w Katedrze Wiolonczeli i Kontrabasu w Akademii Muzycznej w Krakowie, a od 2002 roku zajmowała stanowisko adiunkta w tej samej Katedrze pracując również w Katedrze Kameralistyki. Od 2012 roku pracuje wyłącznie w Katedrze Kameralistyki. W roku 2013 w wyniku przewodu uzyskała tytuł doktora habilitowanego i została powołana na stanowisko Kierownika Zakładu Kameralistyki Smyczkowej, które sprawowała do 2019 roku. W roku akademickim 2019-20 była Kierownikiem Katedry Kameralistyki. W latach 2007–2010 prowadziła klasę wiolonczeli w Conservatorio di Musica „D. Cimarosa” w Avellino, 2010-2019 w Conserwatorio di Musica „A. Casella” w L’Aquili a od 2019 roku piastuje to stanowisko w Conserwatorio di Musica „D.Respighi” w Latinie. Jest zapraszana regularnie do prac Jury w krajowych i międzynarodowych konkursach .

Jan Kotula

Ukończył z wyróżnieniem katowicką Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w klasie kontrabasu prof. Waldemara Tamowskiego. Laureat II nagrody na IV Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. Adama Bronisława Ciechańskiego w Poznaniu (1997) i III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym w Markneukirchen (1999).

Pierwszy kontrabasista i solista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Jako kameralista, solista i członek orkiestry występuje w kraju i za granicą. W roli solisty występował z Orkiestrą Kameralną AUKSO, Akademicką Orkiestrą Symfoniczną, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis. Pracował z dyrygentami: Janem Wincentym Hawlem, Zdzisławem Szostakiem, José Marią Florêncio i Markiem Mosiem. Współpracuje z Kwartetem Śląskim. Ma na swym koncie nagrania radiowe i płytowe.

W roku 2012, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Śląska Jesień Gitarowa, wraz ze światowej sławy gitarzystą Kazuhito Yamashitą uczestniczył w europejskim prawykonaniu koncertu na kontrabas, gitarę i orkiestrę japońskiej kompozytorki Keiko Fujiie. W zeszłym sezonie artystycznym wystąpił jako solista u boku wybitnego amerykańskiego saksofonisty Brandforda Marsalisa wraz z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcja Aleksandra Humali w ramach Festiwalu Zaduszki Jazzowe w NOSPR.

W roku 2013 i 2022 pracował w zespole eksperckim Departamentu Szkolnictwa Artystycznego nad stworzeniem nowej podstawy programowej dla szkół muzycznych I i II stopnia. Otrzymał liczne nagrody za działalność pedagogiczną, m.in. Nagroda Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, dwukrotnie Nagrodę Rektorską macierzystej uczelni. Prowadzi klasy mistrzowskie na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie i Zimowej Akademii Muzyki w Lusławicach. Juror ogólnopolskich konkursów kontrabasowych. Regularnie prowadzi seminaria metodyczne w ramach Ogólnopolskich Spotkań Kontrabasowych w Mielcu.

Posiada tytuł doktora habilitowanego i pracuje na stanowisku adiunkta w katowickiej uczelni, a jego studenci odnoszą liczne sukcesy na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach kontrabasowych.

Agata Szymczewska

skrzypce

Agata Szymczewska, o której londyński The Times napisał: „Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel”, należy do wąskiego grona najwybitniejszych polskich skrzypków, którzy są rozpoznawalni na całym świecie.

Od zdobycia I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka W ieniawskiego w Poznaniu, regularnie występuje na renomowanych scenach w Europie, Azji i obydwu Amerykach, zdobywając uznanie międzynarodowych krytyków, słynnych dyrygentów oraz orkiestr i festiwali z którymi współpracuje.

Agata Szymczewska występowała w słynnych salach koncertowych m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall, Kennedy Center w Waszyngtonie, W igmore Hall w Londynie, Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Palau de la Musica w Barcelonie, w Filharmoni Berlińskiej, Sala Sao Paulo w Brazylii, Seoul Arts Center w Korei a także w Chinach, Japonii, na Tajwanie, Kanadzie, Chile, Kolumbii oraz Izraelu pod batutą m. in Seiji Ozawy, Sir Nevilla Marrinera, Ricardo Muti, Andreya Boreyko, Maxima Vengerova, Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda, Jerzego Maksymiuka, Jacka Kasprzyka, Krzysztofa Urbańskiego, Michała Nesterowicza, Antoniego W ita, Jana Krenza oraz w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził Osmo Vanska. Agata Szymczewska regularnie występuje u boku Anne-Sophie Mutter, wraz z zespołem Mutters Virtuosi odbywa tournee w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i festiwalach muzycznych na czterech kontynentach.

Ważnym punktem kariery, oprócz koncertów solistycznych, jest muzyka kameralna, dzięki której Agata Szymczewska wspólnie koncertowała z wieloma wybitnymi artystami takimi jak: Krystian Zimermann, Martha Argerich, Igor Levit, Anne-Sophie Mutter, Gidon Kremer, Maxim Vengerov, Mischa Maisky czy Yuri Bashmet.

Od 2014 roku Agata Szymczewska jest prymariuszką renomowanego Karol Szymanowski Quartet, który od ponad dwudziestu lat należy do ekskluzywnego grona najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie.

Agata Szymczewska jest też laureatką nagrody London Music Masters w 2009 roku. W ostatnich latach została uhonorowana nagrodami: Paszport Polityki, Nagrodą TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna, oraz 4 nagrodami Fryderyk. W swoim dorobku fonograficznym posiada kilkanaście płyt CD i DVD wydanych m. in przez: Deutsche Grammophon, Sony Music, Decca, Hyperion Records, SW R Music, Universal Music, CD Accord.

Agata Szymczewska jest absolwentką Hochschule fur Musik und Theater w Hannoverze w klasie prof. Krzysztofa W ęgrzyna oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Od 2016 roku

wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter

Roman Fleszar

Urodzony 12 VII 1966r. w Tarnowie. Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Poznaniu i Akademii Goetz-Daderian w Paryżu.

Dyplom z malarstwa 1992r. ASP w Poznaniu.W 2016r. uzyskał stopień doktora na ASP w Krakowie. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, pastel oraz realizacje sakralne. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki a także Stypendium Miasta Tarnowa.

Wziął udział w 50 wystawach indywidualnych i ponad 70 wystawach zbiorowych w Polsce i poza granicami. Zrealizował projekty artystyczne w Chinach i USA. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach muzeów i galerii w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.Obecnie jest wykładowcą w Instytucie Sztuki w Tarnowie.

Wybrane wystawy indywidualne :

  • 1985 – debiut – Wojewódzki Ośrodek Kultury , Tarnów
  • 1990 – La Poste- EcoleMilitaire, Paryż
  • 1997– BWA, Piła
  • 1998– Galeria Quatro, Rzeszów
  • – BWA, Krynica
  • – Dworek Paderewskiego, Kąśna Dolna
  • 1999– Hotel Gołębiewski, Mikołajki
  • 2000– BWA, Sandomierz
  • – BWA, Gorlice
  • – BWA, Nowy Sącz
  • – BWA, Rzeszów
  • – Galeria Sztuki LSB, Lublin
  • 2001– Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań
  • – Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa
  • – Muzeum Archeologiczno, Historyczne Głogów
  • – BWA, Gorzów Wielkopolski
  • – Salon Sztuki Współczesnej BWA, Bydgoszcz
  • 2002 – BWA, Sieradz
  • 2004–Apostles, Waszyngton (USA)
  • – GaleriaWirydarz, Lublin
  • – Galeria Sukiennice, Kraków
  • – Pałac Małachowskich, Nałęczów
  • 2007 – Alexandria (USA)
  • – BWA, Tarnów
  • 2008– Galeria Sztuki, Kazimierz Dolny nad Wisłą
  • 2012– Galeria Wirydarz, Lublin
  • 2016 – Galeria Pryzmat, Kraków
  • 2017 – Zamek w Nowym Wiśniczu
  • 2018– Muzeum im.S. Fischera
  • – Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków
  • 2019 – Muzeum okręgowe w Tarnowie
  • – BWA Tarnów
  • – Dwór Karwacjanów w Gorlicach
  • – Centrum Paderewskiego, Kąśna Dolna
  • – Art Museum ofAdjari-Batumi, Gruzja
  • – Art.Galery Heron Live Hotel, GródeknadDunajcem
  • 2020 – Płocka Galeria Sztuki w Płocku
  • – Galeria Sztuki Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy
  • – Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie
  • – Galeria PODDASZE – Zakliczyn
  • – Galeria Wydziału Sztuki –Tarnów
  • – Centrum Paderewskiego –Kąśna Dolna
  • – Osobliwości Galeria Sztuki Wirydarz, Lublin
  • 2021 – BWA Rzeszów
  • Wybrane wystawy zbiorowe:
  • 1992 – Tydzień Młodej Sztuki, Poznań
  • 1996 – Grupa 6, Tarnów
  • 1997– Miesiąc Malarstwa, Warszawa
  • – Obraz 97, Kraków
  • – 50 lat ZPAP w Tarnowie
  • 1997/98 – cykl wystaw Twarze Słowenii i jej ludzie, Słowenia
  • – Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin
  • 1999 – Artyści Polski Południowo-Wschodniej, Rzeszów
  • 2001 – Wystawa w Schoten, Belgia
  • 2005 – Saint-Jean de Braye, Francja
  • 2011-Salon 100 – lecia ZPAP Bunkier Sztuki, Kraków
  • 2012-Nowe otwarcie Galeria ZPAP, Warszawa
  • 2013 – Galeria Politechniki Krakowskiej, Kraków
  • – Muzeum w Będzinie
  • – Instytut Polski, Sankt Petersburg
  • – Galeria w Józefów, Warszawa
  • 2014 – cykl wystawExercise
  • -Muzeum w Będzinie
  • – Galeria Lameli Kraków
  • – Lwowska Narodowa Galeria Sztuki, Zamek Żółkiewski
  • –James Howe Galery, NowyJork , USA
  • –Centre for Creative Practices, Dublin, Irlandia
  • 2015- cykl wystawExercise
  • –Platan Galeria es Latarka , Budapeszt, Węgry
  • – PIASA-The Polish Institute of Arts and Sciences of America NowyJork , USA
  • 2016 – Wystawa Nałęczowska Sierpniówka –Termy Pałacowe Nałęczów
  • 2017– Salon Wiosenny, BWA Tarnów
  • – Lubliniana Galeria Sztuki Wirydarz w Lublinie
  • 2018– Ogólnopolski Plener Malarski Księży Dwór Zamek Krzyżacki w Działdowie
  • 2019 – Relacje Galeria Szyb Wilsona Katowice
  • 2020 – + 1,5 Changes Everything Galeria Nielaba Bern, Szwajcaria