Szymon Marciniak (ur. 1983) to jeden z czołowych wirtuozów kontrabasu swojego pokolenia.

Ukończył z wyróżnieniem studia na uniwersytetach w Düsseldorfie i Maastricht. Od lat występuje jako solista i kameralista ze znanymi muzykami i orkiestrami na całym świecie, jego solowa działalność koncertowa zaprowadziła go do kilku krajów Europy, a także do Emiratów, Kanady, USA i Hongkongu.

Zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. J.M.Spergera w Ludwigslust (2004) oraz II nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie im. Bradeticha Solo w Teksasie/USA (2017) oraz był półfinalistą Konkursu Muzycznego ARD w Monachium w 2009 roku.

W 2012 roku ukazała się jego debiutancka płyta CD z kompletem sonat i miniatur Adolfa Miška (1875-1955), która zyskała uznanie krytyków najsłynniejszych pism muzycznych, takich jak The Strad czy Fanfare. W 2016 roku ukazała się płyta „New Music for Double-Bass” – DVD/CD z premierami na kontrabas i fortepian Franka Proto, Richarda Dubugnona, Shang Lu i Chiela Meijeringa. Kompozycje “The Ultimate Workout” Meijerings i Sonata No 3 Franka Proto są osbiście dedykowane soliście.


Szymon Marciniak był pierwszym kontrabasistą orkietr Residentie Orkest w Hadze oraz Dortmunder Philharmoniker. Ponadto współpracował z najbardziej renomowanymi orkiestrami i zespołami, takimi jak Orkiestra Symfoniczna Radia Berlińskiego, Amsterdam Concertgebouw Orchestra, Philharmonia Orchestra, BBC Orchestra of Wales, BBC Philharmonic Manchester, Amsterdam Sinfonietta, Munich Chamber Orchestra, Spira Mirabillis, Mahler Chamber Orkiestra.

Szczególne zainteresowania w kierunku muzyki współczesnej zaowocowły współpracą z licznymi renomowanymi zespołami kameralnymi takimi jak Ensemble Modern, Klangforum Wien,
Norrbotten NEO czy New European Ensemble.


W 2019 roku Szymon Marciniak wraz z kontrabasistami Geroldem Gensslerem i Janem-Ole Fabianem założył SOG Trio wykonujące muzykę improwizowaną. Bardzo ważną częścią pracy artystycznej Szymona Marciniaka jest pedagogika. Od roku 2020 jest profesorem Hochschule für Musik Saar w Saarbrücken (DE). W latach poprzednich był wykładowca na uniwersytetach w Groningen (NL), Rostocku i Berlinie. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w różnych krajach Europy, a także w Ameryce i Azji.

Szymon Marciniak gra na instrumentach francuskich Charlesa Quenoila z 1945r. (repertuar solowy) i Alaina Herarda (projekty zespołowe).